detva.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Detva

Aktuálne spravodajstvo

Rusko sa snaží o obnovenie postavenia, ktoré malo pred rozpadom komunistického bloku, tvrdí Cséfalvayová

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) –Rusko sa podľa poslankyne NR SR a podpredsedníčky Výboru pre európske záležitosti Kataríny Cséfalvayovej snaží o obnovenie postavenia, ktoré malo pred rozpadom komunistického bloku. Ako povedala dnes v rozhovore pre agentúru SITA, v poslednom období nebol na Západe žiadny volebný proces, kde by nebolo cítiť ruský vplyv. Odporúčame:Slovensko patrí k najvyspelejším, preto musí pomáhať, tvrdí Cséfalvayová „Začalo to holandským referendom o asociačnej dohode EÚ s Ukrajinou, pokračovalo voľbami v USA, kde sa ešte teraz nevedia z toho spamätať a pokračovalo to aj vo Francúzsku napríklad podporou extrémistky Le Penovej zo strany Ruska,“ pripomenula. Geopolitika sa zasekla Ruská geopolitika sa podľa Cséfalvayovej zasekla v období studenej vojny, potrebuje si nájsť nepriateľa a najmä odmieta akceptovať, že aj malé štáty by sa vedeli slobodne rozhodnúť o svojej budúcnosti. „Príkladov je veľa – protiprávna anexia Krymu, destabilizácia Ukrajiny, separatistické útvary na území Gruzínska a Moldavska, pokus o štátny prevrat v Čiernej Hore. Preto nepochybujem o tom, že Slovensko musí patriť do EÚ a jej jadra. Rusko sa nezastavilo ani pred väčšími krajinami o to jednoduchším sústom môže byť malý štát, ktorý by prišiel o svoje spojenecké väzby,“ vyhlásila poslankyňa. Romantické vízie Cséfalvayová považuje za veľmi romantické a nereálne vízie, že spojenectvo s Ruskom je nejakou cestou pre Slovensko. „Rusko svojim spojencom doteraz vždy ponúkalo len lacné nerastné suroviny, a to tiež len do momentu, kým sa prvýkrát nerozhodli urobiť nejaký krok bez súhlasu Ruska,“ uviedla s tým, že o tom by vedeli rozprávať aj na Ukrajine i v Bielorusku. Odporúčame:Priestor pre čiernych pasažierov v EÚ sa bude zmenšovať, tvrdí Cséfalvyová „Rusko považujem za dôležitého obchodného partnera, ale aj samotní Rusi musia urobiť oveľa viac pre normalizáciu vzťahov s EÚ a zbaviť sa veľmocenských ambícií z čias studenej vojny, nacionalistického geopolitického myslenia príznačného pre 19. storočie a vedenia rôznych hybridných konfliktov vo svojich záujmových sférach,“ povedala Katarína Cséfalvayová. Viac k témam: Katarína Cséfalvayová, Most-Híd, NR SRZdroj: Webnoviny.sk - Rusko sa snaží o obnovenie postavenia, ktoré malo pred rozpadom komunistického bloku, tvrdí Cséfalvayová © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko sa snaží o obnovenie postavenia, ktoré malo pred rozpadom komunistického bloku, tvrdí Cséfalvayová

Košičanky úspešne vstúpili do Východoeurópskej ligy hladkou výhrou nad Lotyškami

LIEPAJA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Basketbalistky Good Angels Košice úspešne ako obhajkyne titulu vstúpili do nového ročníka Východoeurópskej ligy (EEWBL), keď v prvom súboji na turnaji v lotyšskom meste Liepaja zdolali domáce hráčky hladko 76:52 (36:23). V košickom tíme sa zaskvela Američanka Darxia Morrisová, autorka 16 bodov a 5 asistencií. Odporúčame:Aktualizované: Slovenskí basketbalisti v predkvalifikácii na majstrovstvá sveta zdolali Švédov Košičanky pokračujú v A-skupine na prvom turnaji základnej časti v Liepaji sobotňajším duelom proti litovskému tímu Kibirkštis Vilnius (15.00 h). Litovčanky vstúpili do novej edície EEWBL tesným triumfom nad hráčkami libanonského tímu Al Riyadi Bejrút 69:67 (38:33). V nedeľu na Good Angels Košice čaká zápas proti holandskému tímu FSG Royal Eagles (11.30 h) Východoeurópska liga EEWBL - A skupina piatok: Liepajas Papirs/Lsss (Lot.) - Good Angels Košice 52:76 (7:18, 16:18, 14:18, 15:22) Najviac bodov: Lipeová 13, Jakobsoneová a Veinbergová po 10 - Morrisová 16, Bálintová 12, Jurčenková 9 Viac k témam: basketbal, EEWBL Východoeurópska ženská liga, Good Angels KošiceZdroj: Webnoviny.sk - Košičanky úspešne vstúpili do Východoeurópskej ligy hladkou výhrou nad Lotyškami © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Košičanky úspešne vstúpili do Východoeurópskej ligy hladkou výhrou nad Lotyškami

Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Kanada uvalila sankcie na popredných predstaviteľov Venezuely za ich "nedemokratické správanie". Štyridsiatim sankcionovaným osobám vrátane prezidenta Nicolása Madura zmrazí účty a Kanaďania s nimi nebudú môcť obchodovať. Rozhodnutie oznámila v piatok ministerka zahraničia Chrystia Freeland s tým, že Kanada nebude počas pretrvávajúcej krízy vo Venezuele "ticho stáť". Ochrana demokracie Freeland uviedla, že ľudia, ktorých sa sankcie týkajú, sú "zodpovední za rozpad demokracie" a varovala pred "zostupom Venezuely do diktatúry". Odporúčame:Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka "Oznámenie sankcií proti Madurovmu režimu zdôrazňuje náš záväzok k ochrane demokracie a ľudských práv vo svete. Kanada solidárne stojí s ľuďmi vo Venezuele, ktorí sa snažia obnoviť demokraciu v krajine," uviedla ministerka. Okrem Madura sa sankcie vzťahujú aj na viceprezidenta Tarecka El Aissamiho či predsedníčku ústavodarného zhromaždenia Delcy Rodríguez. Politická kríza Venezuela čelí zhoršujúcej sa politickej kríze, pričom od apríla v krajine počas protivládnych protestov zahynulo viac ako sto ľudí. Maduro sa snaží o zmenu ústavy, ktorú má zabezpečiť nové ústavodarné zhromaždenie. Cieľom je upevnenie vládnej moci, tieto snahy preto vyvolali ostrú medzinárodnú kritiku. Na Madura ako aj na dve desiatky ďalších venezuelských predstaviteľov pred Kanadou už uvalili sankcie aj USA.   Viac k témam: Kanada, Nicolás Maduro, sankcie, sankcie proti Venezuele, VenezuelaZdroj: Webnoviny.sk - Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov

Vojaci zo siedmich krajín si na Slovensku precvičia zásah v prípade živelných katastrof

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Vojaci zo siedmich krajín si od nedele budú na cvičisku Váh precvičovať zásah a pomoc obyvateľstvu v prípade živelných katastrof. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, ide v poradí už o 15. ročník cvičenia v rámci projektu TISA, ktorého súčasťou sú Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina. Okrem nich sa na cvičení zúčastnia aj vojaci zo Spojených štátov amerických a Rakúska a pozorovatelia z Českej republiky. Celkovo pôjde o 327 profesionálov, vrátane zložiek rezortu vnútra a príslušníkov Slovenského Červeného kríža. Odporúčame:Video: Ruský vrtuľník počas cvičenia vystrelil na divákov, zničil autá Cvičenie je od roku 2002 každoročne organizované v rámci mnohonárodného projektu TISA na princípe rotácie štyroch partnerských krajín - Maďarska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. Poslaním vojakov a ďalších zložiek domáceho krízového manažmentu z týchto krajín je poskytovanie pomoci miestnemu civilnému obyvateľstvu v prípade katastrofách v povodí rieky TISA. Cieľom je tiež zúčastňovať sa na znižovaní škôd po katastrofách a odstraňovaní následkov živelných pohrôm v tejto oblasti. Profesionálne zručnosti si vojaci precvičujú v dvoch rovinách - veliteľsko-štábna časť sa koná v centre simulačných technológií v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši a praktická časť v obci Kráľová nad Váhom. Odporúčame:Vojenské cvičenie Ruska a Bieloruska pôsobí ako príprava na veľkú vojnu, vyhlásil generál Pavel V čase cvičenia sa bude zároveň konať aj zasadnutie riadiaceho výboru Steering Group, ktorý má prerokovať ďalší rozvoj a rozšírenie priestoru zodpovednosti aj na povodie rieky Dunaj. Takéto rozšírenie môže byť strategické napríklad v prípade živelnej pohromy v okolí toku rieky Dunaj, kde v takomto prípade môže Slovensko rovnako počítať s pomocou cezhraničného partnera. Viac k témam: prírodná katastrofa, vojenské cvičenie, živelná pohromaZdroj: Webnoviny.sk - Vojaci zo siedmich krajín si na Slovensku precvičia zásah v prípade živelných katastrof © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vojaci zo siedmich krajín si na Slovensku precvičia zásah v prípade živelných katastrof

SNS nezaujímajú návrhy Sme rodina, tvrdí hovorkyňa. Analytik Baránek kritizuje postoj strany

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenská národná strana sa nezaoberá návrhmi opozičných strán. Tak znela oficiálna reakcia hovorkyne SNS Zuzany Škopcovej na otázku agentúry SITA, ktorá žiadala stanovisko k návrhu novely zákona z dielne Sme rodina. Odporúčame:Dankova SNS je v prieskume až piata. V prvej trojke sú Smer-SD, SaS a kotlebovci Opozičné hnutie Borisa Kollára v predloženej novele, ktorou sa bude plénum Národnej rady SR zaoberať na októbrovej schôdzi parlamentu, navrhuje znížiť hranicu veku zodpovednosti za spáchanie priestupku na 14 rokov a zmierniť súčasný stav osobitnej priestupkovej imunity aj voči určitej neprispôsobivej časti obyvateľstva, ktorá má v súčasnosti širokú možnosť vyhnúť sa sankciám za spáchané priestupky. Koalíciu nechce vedieť, čo predkladá opozícia Na opätovnú žiadosť o reakciu SNS Škopcová však stanovisko zmenila. "Slovenskú národnú stranu nezaujímajú návrhy strany Sme rodina," odpísala na našu otázku, v ktorej bolo vysvetlené, že ide o návrh, ktorý bude predmetom rokovania riadnej schôdze parlamentu. Poslanec NR SR a jeden z predkladateľov spomínaného návrhu Peter Pčolinský pre agentúru SITA uviedol, že vyjadrenie SNS "len potvrdzuje fakt, ze koaličné strany nezaujíma, čo sa predkladá, ale kto to predkladá". "My sa pri hlasovaniach riadime tým, čo je obsahom navrhovaného zákona," povedal. "Je to groteskné až smiešne, keď mnohokrát zo zúfalstva kopírujú opozičné návrhy," dodal. Odporúčame:Kollárovo hnutie Sme rodina by volilo viac ľudí ako SNS, do parlamentu by sa dostalo osem strán Parlament nie je záujmový klub Podľa analytika Jána Baránka ak ich nezaujímajú návrhy zákonov, ktoré má prerokovať parlament, potom nemajú čo robiť v parlamente. "Parlament nie je záujmový klub, kde si členovia preberajú len veci, ktoré ich zaujímajú od ľudí, ktorí ich zaujímajú. Parlament je najvýraznejším prejavom zastupiteľskej demokracie. Takže nemôže predstaviteľ jednej politickej strany povedať, že ho nezaujímajú návrhy zákonov inej politickej strany. Lebo tá sa tam nedostala svojvoľne, ale na základe volieb a napĺňa podstatu zastupiteľskej demokracie," podotkol Baránek s tým, že hovorkyňa strany dala najavo, že si nectia princíp zastupiteľskej demokracie. Viac k témam: Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - SNS nezaujímajú návrhy Sme rodina, tvrdí hovorkyňa. Analytik Baránek kritizuje postoj strany © SITA Všetky práva vyhradené.

logo SNS nezaujímajú návrhy Sme rodina, tvrdí hovorkyňa. Analytik Baránek kritizuje postoj strany

Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN

TEHERÁN 23. septembra (WebNoviny.sk) - Irán úspešne otestoval novú balistickú raketu, informuje spravodajský portál BBC. Išlo o raketu typu Choramšár s doletom dvetisíc kilometrov, ktorá môže niesť viacero bojových hlavíc. Jej testovanie vysielala štátna televízia. Nie je jasné, kde sa test rakety, ktorú Iránska Revolučná garda predstavila v piatok počas vojenskej prehliadky, uskutočnil. Odporúčame:Trump sa už vo veci dohody s Iránom rozhodol, ale nechce povedať ako Krajina otestovala raketu po tom, ako v utorok americký prezident Donald Trump počas prejavu pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov kritizoval iránsky balistický program a jadrovú dohodu z roku 2015. Trump zaradil Irán medzi "malú skupinu nebezpečných režimov" a o jeho vláde sa vyjadril, že sa zameriava na "smrť a skazu". Iránsky prezident Hasan Rúhání v reakcii na tieto tvrdenia svojho amerického kolegu označil za "nevyspytateľného nováčika v medzinárodnej politike" a odsúdil jeho "ignorantskú, absurdnú a nenávistnú rétoriku". Okrem toho v piatok oznámil, že Irán bude pokračovať v posilňovaní svojej bojaschopnosti. Viac k témam: Donald Trump, Irán, USAZdroj: Webnoviny.sk - Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN

Muž vstúpil do koľajiska, rušňovodič nákladného vlaku zrážke nedokázal zabrániť

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - V sobotu v skorých ranných hodinách po zrážke s vlakom v blízkosti železničného priecestia v obci Veľký Biel (okres Senec) zahynul muž. Odporúčame:Aktualizované: Na ceste I/66 sa zrazil autobus s autom, zahynul mladý pár a dve deti Ako ďalej agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Miháliková, podľa doterajších informácií rušňovodič nákladného vlaku smerujúceho z Bratislavy do Senca pri prechádzaní uvedeného úseku spozoroval osobu mužského pohlavia, ktorá vstúpila do koľajiska. Rušňovodič zrážke vlaku s mužom nedokázal zabrániť aj napriek tomu, že použil výstražné znamenie a rýchlobrzdu. Muž pri zrážke utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Okolnosti prípadu sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania a polícia už začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Viac k témam: muž, polícia, tragická dopravná nehoda, vlakZdroj: Webnoviny.sk - Muž vstúpil do koľajiska, rušňovodič nákladného vlaku zrážke nedokázal zabrániť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž vstúpil do koľajiska, rušňovodič nákladného vlaku zrážke nedokázal zabrániť

Muž zahynul po zrážke s nákladným vlakom pri obci Veľký Biel

BRATISLAVA 23. septembra (BratislavaDen.sk) - V sobotu v skorých ranných hodinách po zrážke s vlakom v blízkosti železničného priecestia v obci Veľký Biel (okres Senec) zahynul muž. Ako ďalej agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Miháliková, podľa doterajších informácií rušňovodič nákladného vlaku smerujúceho z Bratislavy do Senca pri prechádzaní uvedeného úseku spozoroval osobu mužského pohlavia, ktorá vstúpila do koľajiska. Rušňovodič zrážke vlaku s mužom nedokázal zabrániť aj napriek tomu, že použil výstražné znamenie a rýchlobrzdu. Muž pri zrážke utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Okolnosti prípadu sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania a polícia už začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Viac k témam: Bratislava, Slovensko, tragická dopravná nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Muž zahynul po zrážke s nákladným vlakom pri obci Veľký Biel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž zahynul po zrážke s nákladným vlakom pri obci Veľký Biel

Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Výrazným favoritom nemeckých parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v nedeľu, je Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Hlavným konkurentom je Martin Schulz Voľby, v ktorých môže konzervatívna únia podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky dostať 36,2 percenta hlasov, pritom rozhodnú či jej líderka zotrvá vo funkcii kancelárky v ďalšom funkčnom období. Merkelovej hlavný vyzývateľ Martin Schulz je so svojou Sociálno-demokratickou stranou (SPD) na druhom mieste s 22,3 percentami. Do Spolkového snemu by sa pritom mohlo, po prvý raz od druhej svetovej vojny, dostať až šesť politických subjektov. Odporúčame:Merkelová bola na predvolebnom mítingu terčom paradajkového útoku Okrem konzervatívnej únie Merkelovej a Schulzových sociálnych demokratov by to mohli byť krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá má v prieskumoch podporu 10,2 percenta, ľavicová strana Die Linke s 9,6 percentami, Slobodná demokratická strana (FDP) s 9,5 percentami a strana Zelených. Tá môže podľa najaktuálnejších prieskumov získať 7,8 percenta. Migrácia a bezpečnosť Nedeľňajšie voľby budú prvým celonárodným hlasovaním odkedy Merkelovej vláda otvorila dvere Nemecka utečencom v roku 2015, čo viedlo k príchodu takmer 900-tisíc ľudí do krajiny. Práve migrácia a národná bezpečnosť boli v predvolebnej kampani horúcimi témami, ktorým sa kandidáti venovali. Otázka prílevu migrantov do krajiny pritom pomohla AfD, ktorá sa stavia proti migrantom a islamizácii, k získaniu väčšej podpory vo verejných prieskumoch. Odporúčame:Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá O budúcnosti nemeckej vlády môže rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí majú k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená. Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com, www.theguardian.com a www.telegraph.co.uk. Viac k témam: Angela Merkelová, Martin Schulz, parlamentné voľby v NemeckuZdroj: Webnoviny.sk - Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti

Súboj Realu Madrid a Alavés bude zaujímavý, proti sebe sa postavia tréner Zidane a jeho syn Enzo

MADRID 23. septembra (WebNoviny.sk) - Napohľad obyčajný súboj španielskej futbalovej La Ligy Deportivo Alavés - Real Madrid skrýva v sebe zaujímavý náboj. Odporúčame:Video: Real Madrid neutvoril svetový rekord, po 512 dňoch neskóroval a šokujúco prehral Nielen v očakávaní, či sa úradujúci šampión Real Madrid po minikríze odrazí k lepším výsledkom, ale aj v možnej konfrontácii otca a syna Zidanovcov. Zinedine povedie v sobotu od 16.15 h "kráľovský" veľkoklub proti baskickému tímu, ktorého dres si oblieka aj jeden z jeho synov Enzo. Veľmi súťaživé typy "Verím, že nedá gól. Sme obaja veľmi súťaživé typy. Ale vážne, nebudem myslieť na to, že povediem svoj tím proti svojmu synovi. Bude to o súboji Realu a Alavésu," povedal niekdajší najlepší svetový futbalista Zinedine Zidane. Jeho tím bude veľkým favoritom, ale zároveň "musí" vyhrať. Real Madrid je aktuálne až na ôsmom mieste tabuľky La Ligy. Z piatich zápasov má len dve výhry a za lídrom FC Barcelona zaostáva už o 7 bodov. Alavés v piatich kolách nezískal ani bod a v kolónke strelených gólov má tiež nulu (0:8). Hrával aj pod dozorom otca Dvadsaťdvaročný Enzo Zidane je hráčom stredu poľa, ale zatiaľ nie je stabilným členom základnej jedenástky Alavesu. V tejto sezóne sa zatiaľ dvakrát objavil na trávniku v stretnutí La Ligy. V zápase proti FC Barcelona (0:2) sa tam dostal ako neskorý striedajúci a pri ďalšej prehre vo Vigu (0:1) odohral 58 minút. Odporúčame:Zinedine Zidane oznámil, že predĺžil zmluvu s Realom Madrid V ostatných dvoch stretnutiach svojho tímu zostal na lavičke náhradníkov. Enzo prešiel mládežníckymi výbermi Realu Madrid, kde hrával aj pod dozorom svojho slávneho otca. V prvom tíme "pusiniek" debutoval vlani v novembri v jednom zo stretnutí španielskeho Kráľovského pohára, proti tímu Cultural Leonesa (6:1) dokonca skóroval. V júni oznámil dohodu s Deportivom Alavés na trojročnej zmluve. Viac k témam: Enzo Zidane, futbal, La Liga, Real Madrid, Zinedine ZidaneZdroj: Webnoviny.sk - Súboj Realu Madrid a Alavés bude zaujímavý, proti sebe sa postavia tréner Zidane a jeho syn Enzo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súboj Realu Madrid a Alavés bude zaujímavý, proti sebe sa postavia tréner Zidane a jeho syn Enzo

Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí

MEXIKO 23. septembra (WebNoviny.sk) - Mexická agentúra civilnej ochrany zvýšila počet obetí nedávneho zemetrasenia s magnitúdom 7,1 stupňa na 293, pričom len v samotnom hlavnom meste ich počet stúpol na 155. Odporúčame:Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí Šéf menovanej agentúry Luis Felipe Puente na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že v ostatných postihnutých oblastiach sa počet obetí nezmenil. V štáte Morelos úrady hlásia 73 mŕtvych, 43 ľudí prišlo o život v štáte Puebla, 13 v štáte Mexiko, šesť v Guerrero a jednu obeť si zemetrasenie vyžiadalo v štáte Oaxaca. Podľa úradov je medzi 155 obeťami z mexickej metropoly osem cudzincov. Medzi nimi sú štyri ženy z Taiwanu, muž z Južnej Kórey, Panamčanka, Španiel a Argentínčan. Odporúčame:Foto: Ničivé zemetrasenie v Mexiku zabilo desiatky ľudí Mexické námorné sily informovali, že v hlavnom meste Mexiko ich príslušníci vytiahli z trosiek 115 živých ľudí. Na záchranných prácach sa podieľa 1 300 členov námornictva. Pomoc poskytuje aj kancelária federálneho prokurátora, ktorá vysiela do postihnutých a odľahlých oblastí vrtuľníky s humanitárnou pomocou. Jedna takáto helikoptéra sa na ceste do obce v štáte Oaxaca zrútila. Pri nehode zomrel jeden z členov posádky. Viac k témam: Mexiko, polícia, záchranári, zemetrasenie v MexikuZdroj: Webnoviny.sk - Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet mŕtvych po zemetrasení v Mexiku stúpa, z trosiek už vybrali vyše 100 živých ľudí

Hraničná polícia Macedónska dostala dar zo Slovenska v hodnote 113-tisíc eur

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Materiálnu pomoc v hodnote viac ako 113-tisíc eur odovzdal veľvyslanec SR v Macedónsku Martin Bezák macedónskym policajtom. Podpora hraničnej polície Ide o 1 500 párov policajných topánok viacerých modelov, ktoré sú určené predovšetkým hraničnej polícii ako príspevok k manažmentu migračnej krízy. Príspevok slovenského ministerstva vnútra prevzal podpredseda vlády a minister vnútra Macedónska Oliver Spasovski v prítomnosti prezidenta macedónskej polície a predsedu odborového zväzu polície. Odporúčame:Gajdoš potrebuje viac času na rozhodnutie o nových stíhačkách, téma sa podľa Kaliňáka nafukuje Ako sa uvádza na stránke ministerstva zahraničných vecí, Spasovski vyjadril spokojnosť so zvyšujúcou sa intenzitou bilaterálnej spolupráce i kontaktov v oblasti rezortov vnútra, vrátane polície. Slovensko označil za priateľskú krajinu, ktorá opakovane „Macedónsku podáva ruku“ v situáciách, keď je to najviac potrebné. Príspevok k manažmentu krízy Ako uviedol slovenský veľvyslanec Bezák, poskytnutá pomoc by mala smerovať predovšetkým do radov hraničnej polície ako príspevok k manažmentu migračnej krízy. Tiež pripomenul, že Slovensko v zmysle efektívnej solidarity prenajalo v roku 2015 macedónskym železniciam na transport migrantov 8 kusov osobných vagónov, spomenul návštevu predsedu vlády SR Roberta Fica v sprievode podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka na macedónsko-gréckej hranici v roku 2016 a vyslanie doposiaľ 205 policajtov v deviatich rotáciách do spoločných hliadok s macedónskou políciou na ochranu južnej hranice pred nelegálnymi migrantmi a prevádzačmi po uzavretí západno-balkánskej migračnej trasy. Viac k témam: Macedónsko, migranti, polícia, SlovenskoZdroj: Webnoviny.sk - Hraničná polícia Macedónska dostala dar zo Slovenska v hodnote 113-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hraničná polícia Macedónska dostala dar zo Slovenska v hodnote 113-tisíc eur

Video: Skvelý Halák prispel k triumfu Islanders nad Rangers v NHL, tréner Weight ho pochválil

NEW YORK 23. septembra (WebNoviny.sk) - Skvelý výkon podal v piatkovom prípravnom stretnutí dvoch newyorských klubov pred novou sezónou NHL slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák. Odporúčame:Pánik prihral na tri góly Chicaga, Chára rozdal tri hity K víťazstvu Islanders nad Rangers 2:1 prispel 33 zákrokmi, odchytal celý zápas. Hralo sa na farme Islanders v Bridgeporte a útočník Anthony Beauvillier prezentoval sa gólom aj asistenciou. Energický, atletický, agresívny "Jaro bol skvelý, predviedol veľké zákroky. Nepozerajme sa len na konečný výsledok, ale aj na reč jeho tela, V bránke bol energický, atletický a agresívny," pochválil Haláka tréner NY Islanders Doug Weight na twitteri "ostrovanov". Halák má za sebou v bránke Islanders päť tretín v príprave na novú sezónu a za svoj chrbát pustil len jeden z 57 pukov, ktoré na neho smerovali. Černák sa blysol v drese Tampy Zo Slovákov sa v piatok predstavil aj obranca Erik Černák, ktorý nastúpil v drese Tampy Bay vo víťaznom súboji s Nashvillom (3:1). Černák za vyše 16 minút na ľade trikrát vystrelil, dve strely zablokoval a pripísal si aj plusový bod a dva "hity". NHL - prípravné zápasy piatok: Columbus - Pittsburgh 3:4 (0:1, 1:1, 2:2) Washington - St. Louis 0:4 (0:2, 0:0, 0:2) Toronto - Buffalo 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Tampa Bay - Nashville 3:1 (2:0, 0:0, 1:1) Erik Černák (Tampa Bay) odohral 16:16 min, 3 strely, 1 pluska, 2 "hity", 2 zblokované strely Calgary - Arizona 4:2 (2:1, 1:0, 1:1) New York Islanders - New York Rangers 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal celý zápas, kryl 33 z 34 striel Edmonton - Vancouver 5:3 (1:1, 2:0, 2:2) Anaheim - Los Angeles 4:2 (0:1, 2:0, 2:1) Viac k témam: hokej, Jaroslav Halák, New York Islanders, NHLZdroj: Webnoviny.sk - Video: Skvelý Halák prispel k triumfu Islanders nad Rangers v NHL, tréner Weight ho pochválil © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Skvelý Halák prispel k triumfu Islanders nad Rangers v NHL, tréner Weight ho pochválil

Chcú podporiť výstavbu nízkoenergetických domov, ministerka Matečná na to vyčlenila milión eur

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chce podporiť výstavbu nízkoenergetických domov na Slovensku. V pripravovanej vyhláške o rozsahu, podmienkach a spôsobe poskytovania dotácie na zhotovený drevený dom s nízkou spotrebou energie agrorezort vyčlenil pre tento rok sumu približne jeden milión eur. Odporúčame:Chýbajúce zdroje pri žiadosti o eurofondy môžete vykryť aj úverom „Poskytovaná dotácia má mať motivačný účinok, má postupne viesť k zmene správania sa občana Slovenskej republiky tak, že sa zvýši jeho záujem o drevené rodinné domy s nízkou potrebou energie a súčasne sa postupne zlepší úroveň spracovania surového dreva na domácom trhu,“ uvádza v materiáli. Podmienkou získanie dotácie od štátu je trvalý pobyt na Slovensku a postavený dom nesmie slúžiť na podnikanie. Dom po dokončení majiteľ nemôže predať po dobu piatich rokov. Ministerstvo tým chce zabrániť, aby dom postavený s podporou štátu nebol predmetom predaja ihneď po tom, ako bude postavený a skolaudovaný. Odporúčame:SAD Zvolen navýši platy zamestnancom, Kotleba chce docieliť dohodu aj so SAD Lučenec Ministerstvo okrem toho očakáva, že vďaka dotáciám sa zvýši odbyt surového dreva na domácom trhu namiesto jeho vývozu do zahraničia. Cieľom návrhu vyhlášky je teda nielen lepšie využitie domácich obnoviteľných zdrojov, ale aj zníženie spotreby energií na bývanie. Vyhláška by mala nadobudnúť účinnosť 1. októbra tohto roka. Viac k témam: dotácie, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, stavbaZdroj: Webnoviny.sk - Chcú podporiť výstavbu nízkoenergetických domov, ministerka Matečná na to vyčlenila milión eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Chcú podporiť výstavbu nízkoenergetických domov, ministerka Matečná na to vyčlenila milión eur

Video: Nice doma otočili zápas z 0:2, Monako s prehľadom vyhralo nad Lille

PARÍŽ 22. septembra (WebNoviny.sk) - Futbalisti Nice doma remizovali s hráčmi Angers 2:2 v piatkovom stretnutí 7. kola francúzskej Ligue 1. Hostia pritom viedli už 2:0, ale Mario Balotelli z pokutového kopu a vlastný gól Ismaela Traorého v závere zápasu im prekazili radosť z troch bodov. Ligue 1 - 7. kolo výsledok piatkového stretnutia najvyššej francúzskej futbalovej súťaže : Nice - Angers 2:2 (1:2) Góly: 39. Balotelli (z pok. kopu), 76. I. Traoré (vlastný) - 12. M. Pavlovič, 34. Ekambi   Lille - Monako 0:4 (0:2) Góly: 24. Jovetič, 31. Ghezzal, 48. a 73. Falcao (druhý z pok. kopu) Tabuľka Ligue 1: 1. Paríž Saint-Germain 6 6 0 0 21:3 18 2. Monako 6 5 0 1 17:8 15 3. St. Étienne 6 4 1 1 7:4 13 4. Bordeaux 6 3 3 0 10:6 12 5. Lyon 6 3 2 1 11:7 11 6. Nice 7 3 1 3 10:8 10 7. Marseille 6 3 1 2 9:10 10 8. Nantes 6 3 1 2 3:4 10 9. Caen 6 3 0 3 5:4 9 10. Guingamp 6 3 0 3 7:8 9 11. Angers 7 1 5 1 9:8 8 12. Montpellier 6 2 1 3 4:5 7 13. Toulouse 6 2 1 3 8:12 7 14. Amiens 6 2 0 4 4:9 6 15. Rennes 6 1 2 3 9:10 5 16. Troyes 6 1 2 3 4:6 5 17. Lille 6 1 2 3 4:7 5 18. Dijon 6 1 1 4 6:13 4 19. Štrasburg 6 1 1 4 4:11 4 20. Metz 6 1 0 5 3:12 3 Viac k témam: Francúzsko, futbal, Ligue 1Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Nice doma otočili zápas z 0:2, Monako s prehľadom vyhralo nad Lille © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Nice doma otočili zápas z 0:2, Monako s prehľadom vyhralo nad Lille

Video: Bayern Mníchov prišiel o dvojgólový náskok, s Wolfsburgom nakoniec remizoval

BERLÍN 22. septembra (WebNoviny.sk) - Futbalisti Bayernu Mníchov doma len remizovali s hráčmi Wolfsburgu 2:2 v piatkovom stretnutí 6. kola nemeckej I. bundesligy. Bavori po prvom polčase viedli 2:0, skóre otvoril Robert Lewandowski, ktorý premenil pokutový kop, v závere polčasu sa presadil aj Arjen Robben. Po zmene strán najprv skóroval Maximilian Arnold a cenný bod hosťom zabezpečil Daniel Didavi. Bayern figuruje na priebežnej 2. priečke v ligovej tabuľke, Wolfsburg je jedenásty. Bundesliga - 6. kolo Výsledok piatkového stretnutia najvyššej nemeckej futbalovej súťaže: Bayern Mníchov - Wolfsburg 2:2 (2:0) Góly: 33. Lewandowski, 42. Robben - 56. Arnold, 83. Didavi   Tabuľka Bundesligy: 1. Dortmund 5 4 1 0 13:0 13 2. Bayern Mníchov 6 4 1 1 14:5 13 3. Hoffenheim 5 3 2 0 9:5 11 4. Hannover 5 3 2 0 6:2 11 5. Augsburg 5 3 1 1 8:4 10 6. Schalke 5 3 0 2 7:6 9 7. Mönchengladbach 5 2 2 1 7:5 8 8. Hertha Berlín 5 2 2 1 6:5 8 9. Lipsko 5 2 1 2 8:6 7 10. Eintracht Frankfurt 5 2 1 2 3:3 7 11. Wolfsburg 6 1 3 2 5:8 6 12. Hamburg 5 2 0 3 4:8 6 13. Stuttgart 5 2 0 3 3:7 6 14. Leverkusen 5 1 1 3 9:10 4 15. Mainz 5 1 0 4 5:10 3 16. Freiburg 5 0 3 2 2:9 3 17. Brémy 5 0 2 3 3:7 2 18. Kolín nad Rýnom 5 0 0 5 1:13 0 Viac k témam: Bundesliga, FC Bayern Mníchov, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Video: Bayern Mníchov prišiel o dvojgólový náskok, s Wolfsburgom nakoniec remizoval © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Bayern Mníchov prišiel o dvojgólový náskok, s Wolfsburgom nakoniec remizoval

Hotovo, mám nové koleno, vraví Velez-Zuzulová po operácii, posledná sezóna nie je pasé

LYON 22. septembra (WebNoviny.sk) - Elitná slovenská aj svetová slalomárka Veronika Velez-Zuzulová už je po operácii kolena. Zrejme dopadla dobre, keď si 33-ročná skúsená lyžiarka v dobrej nálade na sociálnej sieti dovolila napísať: Odporúčame:Dostala som ešte jednu šancu, všetko nie je stratené, vraví Velez-Zuzulová pred poslednou sezónou "Hotovo, mám nové koleno! Nová kapitola môjho príbehu sa začína písať!" Vzápätí pridala poďakovanie lekárovi vo francúzskom Lyone ako aj fanúšikom: "Merci Bertand Sonnery-Cottet a ďakujem aj vám za podporu a vašu energiu." Poslednú sezónu nevzdá Dva dni po vážnom zranení kolena na predsezónnom sústredení v Argentíne Veronika Velez-Zuzulová bojovala sama so sebou a kládla si otázku, čo ďalej. Napokon sa rozhodla, že bude bojovať a svoju poslednú sezónu v kariére len tak nevzdá. Operácia roztrhnutého predného skríženého väzu v kolene za normálnych okolností znamená stop na minimálne pol roka. Víťazke piatich pretekov Svetového pohára sa však naskytla možnosť zákroku modernou technológiou vo Francúzsku, po ktorom, ak bude všetko v poriadku, sa bude môcť postaviť na lyže už v decembri. Odporúčame:Velez-Zuzulovú čaká moderná operácia kolena, na svahy by sa mala vrátiť po 2 mesiacoch To je jasný signál, že posledná sezóna v kariére 33-ročnej špecialistky na slalom ešte nie je pasé. Bude sa snažiť byť pripravená najmä na februárový vrchol - ZOH v Pjongčangu. Francúzsky lekár poznal riešenie "Hneď po zranení ma kontaktoval francúzsky lekár, ktorý ma operoval aj pred štyrmi rokmi. Vravel mi, že má pre mňa riešenie. Lenže najprv som musela podstúpiť magnetickú rezonanciu, aby som sa uistila, že to je len roztrhnutý väz a nič iné. To sa napokon potvrdilo a v piatok popoludní ma v Lyone čakal zákrok modernou technikou. Nemôžem povedať, že som teraz šťastná, ale rozhodne ani nešťastná. Beriem to tak, že som dostala ešte jednu šancu a že všetko ešte nie je stratené," povedala ešte v pondelok Velez-Zuzulová pre SITA. Viac k témam: Veronika Velez-Zuzulová, zjazdové lyžovanieZdroj: Webnoviny.sk - Hotovo, mám nové koleno, vraví Velez-Zuzulová po operácii, posledná sezóna nie je pasé © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hotovo, mám nové koleno, vraví Velez-Zuzulová po operácii, posledná sezóna nie je pasé

Gólové nádielky Liptovského Mikuláša, Košíc a Trenčína, tesná výhra Popradu a Nových Zámkov

aktualizované 22. septembra, 21:21 KOŠICE 22. septembra (WebNoviny.sk) - V piatok sa odohralo niekoľko zápasov hokejovej Tipsport ligy 2017/2018. Poprad, Trenčín, Liptovský Mikuláš, Nové Zámky a Košice oslavovali víťazstvá. Odporúčame:Mladí hokejisti z HK Orange 20 zaknihovali druhé víťazstvo v sezóne, poradili si so Žilinou Kafka sa stal košickým hrdinom zápasu Hokejisti Košíc na vlastnom ľade zvíťazili nad hráčmi Žiliny 6:3. Domáci viedli v druhej tretine už 3:1, hostia ešte dokázali vyrovnať. Rovnovážny stav však nevydržal dlho, ešte v prostrednej časti Košičania opäť odskočili súperovi na rozdiel dvoch gólov a v záverečnej časti pridali aj šiesty zásah. Hrdinom zápasu sa stal domáci útočník Petr Kafka, ktorý okrem dvoch gólov pridal aj jednu asistenciu. Žilinčania v ostatných troch dueloch nezískali ani bod, v nedeľu na svojom ľade privítajú Nové Zámky, Košice vycestujú do Trenčína. Detva opäť s prehrou Hokejisti Detvy doma podľahli hráčom Liptovského Mikuláša 1:5. Skóre zápasu otvoril v závere prvej tretiny hosťujúci Jakub Langhammer. V prostrednej časti pridal druhý zásah Liptákov Matúš Sukeľ, v treťom dejstve sa presadili jeho brat Jakub, Mário Kurali a Maroš Piatka. Odporúčame:Košice a Zvolen vyhrali derby zápasy v Tipsport lige, úradujúci vicemajster dostal 10 gólov Brankár Liptovského Mikuláša Andrej Košarišťan si napokon nepripísal druhé čisté konto v aktuálnom ročníku, keď v závere duelu skóroval Frederik Fekiač. Nováčik z Detvy medzi elitou ešte nezvíťazil. Hladká výhra Dukly Trenčín Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili nad hráčmi HK Nitra hladko 4:0 v piatkovom stretnutí 5. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy 2017/2018. Dvomi gólmi sa prezentoval Ondrej Mikula, po jednom presnom zásahu pridali Branko Radivojevič a Peter Ölvecký. Tri body za gólové prihrávky si pripísal skúsený obranca Tomáš Starosta. "Vojaci" pokračujú v úspešnom ťažení, keď v aktuálnej sezóne ešte nepocítili trpkosť prehry a so 14 bodmi sú na čele tabuľky. Vicemajster z Nitry získal dosiaľ osem bodov. Svitana zaistil Popradu dva body Hokejisti Popradu zvíťazili vo Zvolene 3:2 po predĺžení a v šiestom stretnutí novej sezóny Tipsport ligy po štvrtý raz uspeli. Podtatranci otočili vývoj pod Pustým hradom, v 34. min domáci ešte viedli po zásahoch Matúša Matisa a Jamesa Timothyho Coffmana 2:1. Odporúčame:Slovenská dvadsiatka prekvapila na ľade v Nových Zámkoch, získala prvé tri body V 48. min Dávid Bondra vyrovnal na 2:2 a dva body pre Poprad zabezpečil gólom v 62. min Patrik Svitana. Poprad sa dostal na 10 bodov a zároveň na tretie miesto tabuľky, kde vystriedal vicemajstra z Nitry. Zvolen po tretej prehre v sezóne zostal na šiestich bodoch. Úspešné Nové Zámky s novým trénerom Hokejisti Nových Zámkov s novým trénerom Ladislavom Lubinom zvíťazili nad hráčmi Banskej Bystrice 3:2 po predĺžení. Domáci viedli v 34. min už 2:0 gólmi Štepána Novotného, ale Banská Bystrica vyrovnala presnými zásahmi Martina Andrisíka v 36. a Martina Belluša v 40. min. O triumfe Nových Zámkov rozhodol už po 49 sekundách predĺženia lotyšský obranca Arturs Salija. Úradujúci majstri z Banskej Bystrice sú na druhom mieste ligovej tabuľky, za prvým Trenčínom zaostávajú o dva body, Nové Zámky so ziskom siedmich bodov figurujú na siedmej priečke. Tipsport liga 2017/2018 - 5. kolo piatok HKM Zvolen - HK Poprad 2:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)  Góly: 31. Matis, 34. Coffman - 20. Jáchym (Vandas), 48. D. Bondra (Abdul, McDowell), 62. Svitana (Mlynarovič) Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: D. Konc, J. Konc - Kollár, Rojík, 1050 divákov Zostavy: Zvolen: Climie - T. Bokroš, Hraško, Wharton, Ross, Ťavoda, Andersons, Drgoň, M. Novák - Michal Chovan, Kytnár, Matis - Darian Dziurzynski, Coffman, Asuchak - Síkela, L. Jurík, Obdržálek - Miloš Kelemen, V. Fekiač, T. Török Poprad: Corbeil - P. König, D. Brejčák, Jáchym, Š. Fabian, Ignatov, McDowell, Dinda, Zadražil - Svitana, Mlynarovič, Abdul - Vandas, Heizer, Ježek - D. Bondra, Lichanec, A. Štrauch - Matúš Paločko, Bogoslovskij HK Dukla Trenčín - HK Nitra 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)  Góly: 18. Radivojevič (Bezúch), 36. O. Mikula (Ölvecký, Starosta), 53. O. Mikula (J. Gašparovič, Starosta), 56. Ölvecký (Radivojevič, Starosta) Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Štefik - Junek, Krajčík, 3347 divákov Zostavy: Trenčín: M. Valent - Starosta, L. Romančík, Frühauf, Cebák, Bohunický, Holenda, Adam Themár, Okuliar - Radivojevič, Ölvecký, Bezúch - P. Sojčík, Bulík, T. Varga - O. Mikula, Dlouhý, J. Gašparovič - J. Švec, J. Pardavý ml., D. Hudec Nitra: Hartzell - Rais, Mezei, Milam, Ordzovenský, J. Kováčik, Korím, Milan Hruška, Pupák - Paulovič, Krištof, Rzavský - Luciani, Timotej Šille, Blackwater - Friedmann, T. Mikúš, Kutálek - Štumpf, J. Šiška Odporúčame:HK Orange 20 najskôr viedol 2:0, nakoniec proti Popradu v 2. kole Tipsport ligy prehral HC 07 Orin Detva - MHk 32 Liptovský Mikuláš 1:5 (0:1, 0:1, 1:3) Góly: 59. F. Fekiač (R. Gašpar) - 19. Langhammer (Pacalaj, J. Tabaček) 24. M. Sukeľ (Devečka, Spilár), 45. J. Sukeľ (Števuliak), 57. Kurali (Paukovček), 59. Piatka (Devečka, Kabáč) Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Müllner - Korba, Gavalier, 685 divákov Zostavy: Detva: A. Nagy - Gachulinec, M. Šimon, F. Fekiač, Macejko, Strukoff, Sládok, Fedosov, Zorvan - Videlka, Ščurko, Halás - Milý, Matúš Chovan, J. Žilka - M. Surový, R. Gašpar, Murček - Ondris, Srnka, Huňady Liptovský Mikuláš: Košarišťan - Nádašdi, Mezovský, Kurali, Suchý, J. Tabaček, Pacalaj, Devečka, Matej Bača - Spilar, M. Sukeľ, Uram - B. Rapáč, L. Paukovček, Kriška - Števuliak, Langhammer, J. Sukeľ - A. Laco, Piatka, Kabáč HC Nové Zámky - HC ‘05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po predĺžení (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)  Góly: 9. Š. Novotný (Zbořil, Salija), 34. Š. Novotný (Prapavessis), 61. Salija - 36. Andrisík (I. Ďatelinka, Hohmann), 40. Belluš (Bubela, Kubka) Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Josh Brittain (Banská Bystrica) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Goga - Kacej, Orolin, 1342 divákov Zostavy: Nové Zámky: V. Kováč - Plášil, Martin Chovan, Prapavessis, Salija, S. Kovačevič, Hain, Deyl, Piačka - R. Varga, R. Špirko, Surovka - Zbořil, Š. Novotný, Cetkovský - J. Tibenský, Dubinin, Lantoši - B. Fábry, Šimun, D. Rehák Banská Bystrica: Lassila - Kubka, I. Ďatelinka, A. Sedlák, J. Brejčák, Dame-Malka, V. Mihálik, G. Gélinas - M. Lunter, T. Surový, Faille - Lamper, Bortňák, Belluš - Hohmann, Bubela, Brittain - Češík, Tamáši, Andrisík - Gabor HC Košice - MsHK Doxxbet Žilina 6:3 (2:1, 3:2, 1:0) Góly: 1. L. Nagy (Hričina, Boltun), 9. B. Kessel (Kafka, Hovorka), 21. Kafka (Boltun, Čížek), 36. Suja (Kessel, Pacan), 40. Kafka (Hovorka), 56. Pulli (Hovorka, Jenčík) - 12. Rogoň, 23. Stupka (Harant), 30. Húževka (Klimenta, Handlovský) Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Snášel, Orolin - Bogdaň, Jobbágy, 3186 divákov Zostavy: Košice: Habal - Pulli, Čížek, Martin Bača, Kessel, Dudáš, E. Šedivý, Koch, Matejka - Jenčík, Hovorka, Kafka - Suja, Pacan, T. Klíma - L. Nagy, Boltun, Hričina - Šoltés, Vrábeľ, Š. Petráš Žilina: Mikoláš - Hatala, P. Mikuš, Michal Roman, Poulin, Harant, P. Luža, Turian, Mendrej - Klimenta, Martindale, Handlovský - J. Jurík, Húževka, Švihálek - Stupka, Pitt, J. Babka - Rogoň, Ondruš, Váňa   Viac k témam: HC Košice, hokej, MsHK Doxxbet, Tipsport ligaZdroj: Webnoviny.sk - Gólové nádielky Liptovského Mikuláša, Košíc a Trenčína, tesná výhra Popradu a Nových Zámkov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gólové nádielky Liptovského Mikuláša, Košíc a Trenčína, tesná výhra Popradu a Nových Zámkov

Ani by mi nenapadlo, že budem mať takú dlhú životnosť, vraví Federer, ktorý je už 20 rokov v ATP

PRAHA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Je to už 20 rokov, čo sa fenomén svetového tenisu Roger Federer pohybuje na rebríčku ATP. Bolo to presne 22. septembra 1997, keď sa mladík zo Švajčiarska vo veku 16 rokov a 45 dní objavil po prvý raz vo svetovom počítačovom poradí medzi dospelými. Figuroval na 803. mieste a pri jeho mene svietilo 12 bodov. Odporúčame:Rivalita s Federerom je podľa Nadala dôležitá, víťaz US Open mal po problémoch požehnanú sezónu "Nikdy nezabudnem na ten moment, aké vzrušenie som cítil po vtedajšom satelitnom turnaji, keď som získal prvé body. Bol to začiatok mojej dlhej cesty na vrchol," zaspomínal si Federer na webe ATP World Tour. "Je to neuveriteľné, že aj po tých rokoch stále mám šancu osláviť koniec roka ako svetová jednotka. Vtedy mi ani len nenapadlo, že budem mať takú dlhú životnosť," dodal majiteľ 93 titulov vo dvojhre na hlavnom profesionálnom okruhu. Federer je s 19 grandslamovými titulmi najúspešnejší tenista histórie, dva z nich získal celkom nečakane v tomto roku, keď triumfoval na Australian Open a Wimbledone. Viac k témam: Roger Federer, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Ani by mi nenapadlo, že budem mať takú dlhú životnosť, vraví Federer, ktorý je už 20 rokov v ATP © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ani by mi nenapadlo, že budem mať takú dlhú životnosť, vraví Federer, ktorý je už 20 rokov v ATP

Vysokoškoláka omylom zamkli v jaskyni, mladík v nej prežil 60 hodín

BLOOMINGTON 22. septembra (WebNoviny.sk) - Devätnásťročný muž z Indiany strávil v jaskyni 60 hodín po tom, ako ho tam nedopatrením zamkli. Vysokoškolák Lukas Cavar bol s univerzitným jaskyniarskym klubom na prieskumnom výlete v útvare známom ako Sullivan Cave, ktorý sa nachádza asi 16 kilometrov južne od mesta Bloomington a je zabezpečený bránou. Mladík sa vo však vnútri jaskyne od ostatných dvanástich členov skupiny oddelil a omylom ho v jaskyni zamkli. Odporúčame:Tínedžer čelí podozreniu z vraždy, starostovi mal na cintoríne podrezať hrdlo "Trochu mi trvalo bojovať s emóciami, vyriešiť veci analyticky, rozumne a vymyslieť plán prežitia," uviedol mladík s tým, že sa najprv snažil zavolať pomoc mobilom, ale nemal signál. Okrem toho tiež údajne niekoľko hodín kričal dúfajúc, že ho z blízkej cesty budú počuť motoristi. Cavar, oblečený do ľahkého odevu, mal so sebou plastovú tašku, obaly od dvoch tyčiniek, dve prázdne fľaše, mobil a peňaženku. Zámok na bráne sa vraj neúspešne snažil otvoriť sponou na papier a smäd sa zaháňal vodou, ktorú zbieral do obalov a fľaší. Proti dehydratácii tež bojoval tak, že oblizoval vlhké jaskynné steny. Odporúčame:Mladík riskantne predbiehal kolónu áut, čelnú zrážku s Octaviou neprežil Pátrať po študentovi začali až potom, keď jeho rodičia, obaja vysokoškolskí profesori, nahlásili jeho zmiznutie. "Som šťastný, že som nažive. Mám pocit, že som dostal druhú šancu," uviedol mladý muž a dodal, že ďalší výlet do jaskyne už neplánuje. Viac k témam: jaskyňa, študent, USAZdroj: Webnoviny.sk - Vysokoškoláka omylom zamkli v jaskyni, mladík v nej prežil 60 hodín © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vysokoškoláka omylom zamkli v jaskyni, mladík v nej prežil 60 hodín

Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos

SAN JUAN 22. septembra (WebNoviny.sk) - Hurikán Maria, ktorý momentálne prechádza ponad Karibik, si už vyžiadal najmenej 27 obetí. Na ostrove Dominika v jeho dôsledku zomrelo 15 ľudí, v Portoriku hlásia šesť mŕtvych. Ako informuje agentúra Associated Press, Maria, ktorá je teraz hurikánom tretej kategórie, pripravila o život aj troch ľudí na Haiti. Dve osoby tam zomreli po údere bleskom a 45-ročný muž skonal po tom, ako sa snažil dostať cez rieku. Úrady hlásia dve obete aj na ostrove Guadeloupe a jednu v Dominikánskej republike. Odporúčame:Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí. Je zázrakom, že ich neboli stovky Maria momentálne smeruje k súostroviu Turks a Caicos, pričom dosahuje rýchlosť vetra 205 kilometrov za hodinu. Hurikán sa pohybuje smerom na severozápad, pričom varovanie pred ním platí okrem Turks a Caicos aj pre juhovýchodné Bahamy. Odborníci predpokladajú, že Maria, ktorá napáchala značné škody na karibských ostrovoch spamätávajúcich sa z následkov ničivého hurikánu Irma, počas nasledujúcich 48 hodín postupne zoslabne. Viac k témam: Hurikán Mária, KaribikZdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos

Lipšic je vinný, rozhodol súd. Bývalý politik dostal podmienku a zákaz viesť motorové vozidlá

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Bývalý poslanec Daniel Lipšic spoznal svoj trest v prípade dopravnej nehody na Vajnorskej ulici v Bratislave v septembri minulého roka. Okresný súd Bratislava III ho odsúdil na podmienečný trest tri roky. Zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. O treste informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Odporúčame:Súd zastavil exekúciu na budovu Majáka nádeje v Starom Meste „Okresný súd Bratislava III trestným rozkazom zo dňa 19. 9. 2017 uznal obvineného JUDr. Daniela Lipšica vinným z prečinu usmrtenia a odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov a uložil mu probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe,“ povedal Adamčiak. Informovala o tom televízia TA3 na svojom internetovom portáli. Poškodeným uhradí priznanú škodu "Keďže ja ako právna zástupkyňa Daniela Lipšica a ani Daniel Lipšic nevieme o rozhodnutí Okresného súdu Bratislava III a ani nemáme písomné rozhodnutie, tak sa zatiaľ k tomu vyjadrovať nebudeme," povedala právna zástupkyňa Daniela Lipšica Eva Mišíková. Obvinenému taktiež uložil trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu na dobu šesť rokov. Danielovi Lipšicovi súd uložil ako súčasť probačného a mediačného dohľadu povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom výchovnému programu zameranému na bezpečnosť v cestnej doprave a predchádzanie dopravným nehodám. Odporúčame:Španielska polícia vyšle do Katalánska posily, ktoré pomôžu udržať poriadok počas referende Súd obvineného zaviazal k náhrade škody voči poškodeným, pričom mu prikázal nahradiť počas skúšobnej doby poškodeným priznanú škodu. Rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné. Do ôsmich dní môže podať odpor Daniel Lipšic teraz môže voči trestnému rozkazu do ôsmich dní od jeho doručenia podať odpor. Rovnako tak môže spraviť aj prokurátor. V takomto prípade by samosudca nariadil vo veci hlavné pojednávanie, pričom by nebol viazaný právnou kvalifikáciou ani druhom a výmerou trestu, ani výrokom o ochrannom opatrení obsiahnutými v trestnom rozkaze. Prokurátor v júli tohto roka podal v tejto veci obžalobu pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba pri tomto prečine je dva až päť rokov. Lipšic zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu. Pôvodnú správu možno nájsť na http://www.ta3.com/clanok/1113200/lipsic-je-vinny-rozhodol-sud-byvaly-politik-dostal-podmienku.html Viac k témam: Daniel Lipšic, súd, tragická dopravná nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Lipšic je vinný, rozhodol súd. Bývalý politik dostal podmienku a zákaz viesť motorové vozidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lipšic je vinný, rozhodol súd. Bývalý politik dostal podmienku a zákaz viesť motorové vozidlá

Macron podpísal dekréty o reforme trhu práce, odborári organizujú sériu protestov

PARÍŽ 22. septembra (WebNoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísal päť dekrétov, ktoré otvárajú cestu k implementácii opatrení na reformu trhu práce s cieľom podporiť ekonomický rast. Reformy oslabia ochranu pracovníkov Prezident dekréty v piatok podpísal za situácie, keď odborári a politickí oponenti organizujú série protestov v uliciach pre obavy, že reformy oslabia ochranu pracovníkov. Reforma trhu práce je však ústredným pilierom Macronových sľubov, že vytvorí pracovné miesta. Odporúčame:Farmári zablokovali slávnu Champs-Elysees, protestovali proti návrhu Macrona Cieľom reformných opatrení je uľahčiť firmám prijímanie a prepúšťanie, zjednodušiť vyjednávania medzi zamestnávateľmi a zamestnancami a redukovať moc celoštátneho kolektívneho vyjednávania. Zvýšila sa miera nezamestnanosti Macron povedal, že prvé opatrenia sa začnú uplatňovať na budúci týždeň a ocenil "bezprecedentnú vlnu zmien" francúzskeho sociálneho modelu. Miera nezamestnanosti vo Francúzsku sa v júli zvýšila na 9,8 percenta z úrovne 9,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Priemerná nezamestnanosť v rámci 28-člennej Európskej únie bola v júli 7,7 percenta a medzimesačne sa nezmenila. Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, protesty, reforma, trh práceZdroj: Webnoviny.sk - Macron podpísal dekréty o reforme trhu práce, odborári organizujú sériu protestov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Macron podpísal dekréty o reforme trhu práce, odborári organizujú sériu protestov

Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí

JAKARTA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Indonézske úrady vydali najvyššiu výstrahu pred sopkou Agung ležiacou vo východnej časti ostrova Bali. Je to tretí raz čo v ostatných dvoch týždňoch zvýšili varovanie pred činnosťou sopky. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne deväť kilometrov od krátera a do 12 kilometrov na sever, severovýchod, juhovýchod, juh a juhozápad od sopky. Ako ďalej v piatok informovala, z blízkosti Agung už evakuovali zhruba 9 400 tamojších obyvateľov, ktorí teraz bývajú v dočasných prístreškoch, športových centrách či spoločenských budovách. Odporúčame:Aljašská sopka Bogoslof opäť chrlila popol, ohroziť môže lietadlá Meteorologická, klimatologická a geofyzikálna agentúra informovala, že zaznamenala "značný nárast" seizmickej aktivity sopky, čo naznačuje veľkú pravdepodobnosť erupcie. Presný časový rámec možného výbuchu však neuviedla. Agung naposledy vybuchla v marci 1963, katastrofa si vyžiadala približne 1 100 obetí. V tom čase sopka chrlila popol do výšky desiatich kilometrov. Viac k témam: Bali, sopkaZdroj: Webnoviny.sk - Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Rusko sa snaží o obnovenie postavenia, ktoré malo pred rozpadom komunistického bloku, tvrdí Cséfalvayová
Chcú podporiť výstavbu nízkoenergetických domov, ministerka Matečná na to vyčlenila milión eur
Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov
Fergie použila v skladbe hlas svojho syna Axla Jacka, druhú pieseň nahrala s raperom Will.i.a.m
Košičanky úspešne vstúpili do Východoeurópskej ligy hladkou výhrou nad Lotyškami

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Detva - Detvianska Huta, Dúbravy, Korytárky, Kostolná, Kriváň, Podkriváň, Pstruša, Stožok,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang